اسويكس® (كلوپيدوگرل)

Osvix

جایگزین آسپرین بصورت پروفیلاکسی در بیماران با خطر حوادث ترومبوامبولیک همچون سکته قلبی، مغزی و بیماری عروق محیطی

بروشور محصول

عنوان نام فایل اندازه دانلود
اسویکس انگلیسی 2_20230723092346.828 2.91 MB دانلود فایل
اسویکس فارسی 1_20230723092334.141 2.4 MB دانلود فایل

◄ داروی اسويكس® چیست؟
اسويكس® - حاوي داروي كلوپيدوگرل- مهار كننده تجمع پلاكتي مي‌باشد و از تشكيل لخته‌هاي خوني ناخواسته كه باعث سخت شدن ديواره رگ ها مي شوند، جلوگيري مي كند.
اسويكس® براي جلوگيري از تشكيل لخته هاي خوني پس از سكته مغزي، حمله قلبي و در بيماران با مشكلات ديگر قلبي-عروقي مورد مصرف دارد.

◄ مهمترین اطلاعاتی که قبل از شروع مصرف داروي اسويكس® بايد بدانيد چیست؟

◄ چه زماني نبايد اسويكس® را مصرف كنيد؟
- در صورتيكه سابقه حساسیت نسبت به كلوپيدوگرل و يا هر يك از اجزاي دارو وجود داشته باشد.
- وجود مشكلاتي كه مي تواند خطر خونريزي را به همراه داشته باشد مانند زخم معده.
- اگر دچار مشكلات شديد كبدي هستيد.
- اگر شيرده هستيد و يا قصد شيردهي داريد.
- اگر تاريخ انقضاي دارو سپري شده است.
- توجه كنيد كه اين دارو در كودكان نبايد مصرف شود. اثربخشي و ايمني آن در كودكان اثبات نشده است.

◄ چه مسائلی را قبل از مصرف دارو باید با پزشک خود در میان بگذاريد؟
- اگر باردار هستيد و يا قصد بارداري داريد.
- اگر قرار است طي 2 هفته آتي تحت عمل جراحي (شامل جراحي دندان) قرار بگيريد، پزشكتان تصميم مي گيرد كه قبل از جراحي اسويكس® را قطع كنيد و يا ادامه دهيد.
- اگر مشكلاتي مانند مشكلات خوني داشته ايد.
- سابقه هر بيماري كه به علت خونريزي ايجاد شده است به طور مثال مشكلات بينايي ناشي از خونريزي چشمي
- سابقه آسيب جسمي جدي
- سابقه جراحي (حتي جراحي دندان)
- وجود هر نوع مشكل كبدي يا كليوي


◄ در صورتيكه داروهاي ديگري نيز مصرف مي كنيد چه اقدامي بايد انجام شود؟
برخی از داروها می توانند اثرات درمانی داروی اسويكس® را تحت تأثیر قرار دهند. برخي از اين داروها در زير اشاره شده است. قبل از مصرف هر يك از اين داروها، اطمينان حاصل كنيد كه به پزشك معالجتان اطلاع داده ايد.
- داروهايي كه به اصطلاح ضد انعقاد خون هستند مانند آسپرين، وارفارين و هپارين.
- داروهاي مسكن و تب بر كه در درمان آرتريت، درد و... استفاده مي شود (مانند ايبوپروفن، ديكلوفناك).
- داروهايي كه در درمان عفونت هاي قارچي مصرف مي شود (مانند فلوكونازول، كتوكونازول).
- داروهايي كه در درمان زخم معده و سوزش سردل مصرف مي شود (مانند امپرازول، پنتوپرازول).
- داروهاي ديگر: فني توئين، تولبوتاميد و تاموكسيفن و...

در صورت مصرف داروهای دیگر از جمله داروهایی که بدون نسخه از داروخانه تهیه می‌شوند (اعم از ویتامین‌ها، داروهای گیاهی و سایر داروها) پزشک خود را مطلع نمایید. هیچ داروی جدیدی مصرف نکنید مگر اینکه به پزشک خود اطلاع داده باشید.
نكته: در مواردي كه  اين دارو به علت سندرم حاد عروق كرونر تجويز شده است، ممكن است پزشك آسپرين را نيز در كنار اسويكس® برايتان تجويز كرده باشد. بدون نظر پزشك تغيير دوز دارو و يا قطع مصرف آسپرين نبايد صورت گيرد.

◄ چگونه اسويكس® را مصرف کنيد؟
پزشك معالجتان مقدار مورد نياز مصرف دارو را برايتان تجويز مي كند. داروي اسويكس® را فقط با تجويز و طبق دستور پزشكتان مصرف كنيد.
- دوز معمول اسويكس®، مصرف يك قرص 75 ميلي گرمي در روز است.
-  از اسویکس گاهی قبل از بالون یا استنت گذاری استفاده میشود. در اینجا دوزها بالاتری ممکن است توسط پزشک شما تجویز شود.
- شما مي توانيد اسويكس را قبل و يا بعد از غذا مصرف كنيد. حتما بايد قرص با يك ليوان پر آب بلعيده شود.
- سعي كنيد اسويكس را هر روز در زمان مشخصي مصرف كنيد.  مصرف اين دارو در زمان مشابه در هر روز كمك به اثربخشي بهتر دارو مي كند. همچنين كمك مي كند زمان مصرف دارو را بهتر به ياد بسپاريد.
- بايد داروي اسويكس براي مدتي كه پزشك تجويز كرده است مصرف شود. كاهش و يا افزايش طول درمان مي تواند مشكلات جدي برايتان ايجاد كند.

◄ احتياط هاي لازم در هنگام مصرف دارو كدامند؟
- ممكن است قطع خونريزي (در صورت آسيب) در طول مدتي كه اين دارو را مصرف مي‌كنيد، طولاني‌تر شود. از ورزش‌هاي سنگين و موقعيت هايي كه ممكن است شما را دچار كبودي، بريدگي و آسيب كند دوري كنيد. در هنگام استفاده از اجسام تيز، بسيار دقت كنيد.
- در صورت مشاهده خونريزي غير طبيعي بيني يا وجود خون در ادرار و يا مدفوع در طول مصرف اين دارو، پزشكتان را حتما مطلع سازيد.
- پزشك معالجتان نياز به پايش بعضي فاكتورهاي خوني شما از طريق انجام آزمايش خون دارد. زمان هاي مقرر شده ويزيت توسط پزشكتان را جدي بگيريد.

◄ عوارض جانبی احتمالی این دارو چیست؟
همانند داروهاي ديگر داروي اسويكس® نيز داراي عوارض جانبي احتمالي است.
در صورت مشاهده علائم جدي زير سريعاً پزشكتان را مطلع سازيد:
- واكنش هاي افزايش حساسيت شامل: خارش، كهير، تورم در صورت، لب ها، زبان و گلو، تنگی نفس
- مدفوع خوني، سياه و يا قيري رنگ
- تغيير در مقدار و دفعات ادرار
- تب، لرز و گلو درد
- افزايش وزن سريع
- ادرار قرمز و يا قهوه اي تيره
- درد شديد معده
- تورم در دست و پا
- خونريزي و يا كبودي غير طبيعي

در صورت مشاهده علائم زير، با پزشكتان مشورت كنيد:
- اسهال، تهوع، درد و ناراحتي معده
- سردرد و يا گيجي
- درد پشت يا درد مفاصل
- ضعف و يا خستگي

◄ در صورت فراموش کردن یک دوز دارو باید چه اقدامی صورت گیرد؟
به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده، آن را مصرف کنید. اما اگر تقریباً زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کنید و طبق برنامه منظم خود عمل کنید. از اضافه کردن یا دو برابر کردن مقدار دارو برای جبران نوبت فراموش شده بپرهیزید.

◄ در صورت مصرف بیش از حد اسويكس®، چه اقداماتی باید انجام دهيد؟
اطلاعات در مورد مصرف بيش از حد دارو محدود است. سريعاً به پزشک و یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

◄شرايط نگهداري دارو به چه صورت است؟
- دارو بايد در دماي اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم نگهداري شود.
- دور از دسترس اطفال نگهداري شود.

◄ کجا می توانيم اطلاعات بیشتری درباره اسويكس به دست آوريم؟
از دکتر داروساز و پزشك معالجتان بخواهید اطلاعات مورد نظر را در اختیارتان قرار دهد و یا با شماره تلفن 88561269 که خط ویژه پاسخ به سوالات مصرف‌کنندگان داروهای شرکت داروسازی اسوه می‌باشد، تماس حاصل نمایید. همچنين شما مي‌توانيد با مراجعه به صفحه "سؤالات متداول" در همين وب‌سايت، سؤالات خود را مطرح نماييد.

◄ بسته بندی داروي اسويكس® ساخت شركت داروسازي اسوه
قرص هاي 75 ميلي گرمي در جعبه‌هاي 30 عددي

رژیم غذایی پیشنهادی برای مبتلایان به بیماریهای قلب و عروق

بیماریها ی قلبی مثل سکته های قلبی اولین علت مرگ و میر در جوامع صنعتی و در حال توسعه ای مثل ایران است. شیوه ی زندگی سالم نقش بسیار مهمی در پیشگیری از این بیماری ها دارد و این تغییرات در سه جنبه ی فعالیت بدنی، تغذیه و پرهیز از مصرف الکل و سیگار بررسی میشود. تغییر در رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی محافظت کننده از سیستم قلبی – عروقی نقش مهمی در بروز سکته های قلبی و دیگر مشکلات به دنبال آنها دارد. رعایت این موارد نه تنها مانع از بروز بیماری های قلبی عروقی میشود بلکه برای مبتلایان به این بیماری ها نیز مفید خواهد بود چون دغدغه ی ما در جریان درمان بیماری با مشکل قلبی جلوگیری از وقوع مجدد سکته های قلبی یا مغزی و پیشگیری از پیشرفت بیماری است

در زیر چند نکته ی کوچک اما موثر را در جهت داشتن یک رژیم غذایی سالم مرور خواهیم کرد :
1. مصرف گوشت قرمز خود را کم کنید؛  کم کردن مصرف گوشت قرمز یا مصرف گوشت های قرمزی با کمترین مقدار چربی توصیه میشود. گوشت قرمز یا همان گوشت جانوری شامل گوشت های گوسفند و گاو حاوی چربی های اشباع زیادی هستند. این چربی ها در بدن به شکل رسوب در جداره ی رگ ها می نشینند و با عث تنگ شدن رگ و اشکال در خونرسانی به اندام هایی مثل قلب میشوند. درد های قلبی موقع فعالیت بدنی، سکته های قلبی و مغزی از مهم ترین مشکلات این رسوب های چربی در جداره ی رگ هاست.
2. مصرف پروتئین های گیاهی را زیاد کنید؛ پروتئین های گیاهی مثل غلات و دانه ها باعث کاهش چربی های خطرزای خون مثل LDL میشود. سویا، حبوبات مثل لوبیا، عدس، بادام زمینی و غیره، آجیل ها مثل بادام، گردو، فندق و غیره نه تنها حاوی چربی های غیر اشباع هستند که خطر گرفتگی رگ ها را کم میکنند بلکه حاوی فیبر هستند که نقش آن در پیشگیری از بیماری های قلبی ثابت شده است.
3. امگا 3 مصرف کنید؛ سبزی هایی با رنگ سبز، ماهی، روغن های کانولا و زیتون همچنین گردو حاوی مقادیر بالایی از امگا 3 هستند. امگا 3 باعث پیشگیری از التهاب و تشکیل لخته های خون در بدن میشود و تا حدی گشاد کننده ی رگ هاست. توصیه میشود منبع تامین امگا سه مواد غذایی باشد به طور مثال دو بار مصرف ماهی در هفته و یا از طریق مکمل ها این نیاز تامین شود. مقدار مصرف روزانه که نقش محافظتی در بیمار یهای قلبی دارد 850 میلی گرم است که این مقدار میتواند تا حد زیادی از سکته های قلبی و مغزی و مرگ و میر ناشی از این مشکلات پیشگیری کند.
4. مصرف چربی های اشباع و ترانس را کاهش دهید؛ چربی های اشباع و ترانس باعث افزایش چربی های خطر زا در بدن مثل LDL و کاهش چربی های محافظتی مثل HDL میشوند. گوشت قرمز و روغن های حیوانی حاوی مقدار زیادی چربی اشباع هستند و چربی های ترانس در روغن های گیاهی جامد شده، انواع بیسکوئیت ها و پفک ها دیده میشود. بهتر است از خرید مواد غذایی فوق خودداری کنید یا در هنگام خرید آنها به درصد چربی ترانس توجه کنید
5. مصرف سبزی، میوه و فیبر خود را زیاد کنید؛ غلاتی مثل گندم سبوس دار، جو، میوه ها و سبزی ها نه تنها حاوی ویتامین های مفیدی است که بدن به آنها نیاز دارد بلکه حاوی فیبر هم هستند. این فیبرها باعث کمتر شدن جذب چربی ها میشوند، بدن را از دیابت محافظت میکنند و جذب مواد غذایی را بهتر میکنند. توصیه میشود اگر میخواهید مصرف فیبر غذایی خود را زیاد کنید کم کم این کار را انجام دهید. از طرفی آب مصرفی شما در هنگام مصرف غذاهای پر فیبر باید افزایش یابد
6. مصرف ویتامین ها و آنتی اکسیدان های محافظتی را افزایش دهید؛ مصرف متعادل برخی مواد غذایی به دلیل داشتن آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین های C ،  E و بتاکاروتن توصیه میشود. از این مواد غذایی می توان چای سبز، شکلات و سویا را نام برد

منابع:
 www.drugs.com
 www.medscape.com
 Micromedex 2010
 Uptodate 2011
 http://thc.tums.ac.ir
 www.heart.orgs
راهنمای تغذیه مبتلایان به بیمار های قلبی انجمن قلب آمریکا
راهنمای تغذیه برای پیشگیری از بیمار یهای مزمن سازمان بهداشت جهانی
Online Uptodate

 

برای دیدن راهنمای کامل کلیک کنید: راهنمای مصرف داروی اسويكس®

 

نظرات کاربران
دیدگاه