سيتوگان® (مايكوفنولات مفتيل)

Citogan

پیشگیری از دفع عضو در بیماران

بروشور محصول

عنوان نام فایل اندازه دانلود
سیتوگان انگلیسی 2_20230723094000.987 3.16 MB دانلود فایل
سیتوگان فارسی 1_20230723093947.192 2.73 MB دانلود فایل

◄ سيتوگان® چیست؟
سيتوگان®، دارويي است كه عملكرد آن مهار سيستم ايمني بدن مي باشد كه براي جلوگيري از رد پيوند كليه، قلب يا كبد استفاده مي‌شود و معمولا در كنار داروهايي مانند سيكلوسپورين و كورتيكواستروئيدها تجويز مي شود.

◄ چه زماني سيتوگان® را نبايد مصرف كنيد: 
- در صورتيكه سابقه حساسيت به مايكوفنولات مفتيل و يا مايكوفنوليك اسيد را داريد.
- در صورتيكه باردار و يا شيرده هستيد.

◄ چگونه سيتوگان® را مصرف كنيد:
- دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک معالج خود مصرف کنید. از اضافه کردن مقدار دارو و طولانی کردن دوره درمان بپرهیزید.
- قرص سيتوگان® را با يك ليوان پر آب مصرف كنيد. 
- دارو را با معده خالي مصرف كنيد (حداقل يك ساعت قبل و يا 2 ساعت بعد از غذا)، مگر اينكه پزشك معالج شما دستور ديگري داده باشد. در بيماران پيوندي با وضعيت پايدار، سيتوگان در صورت لزوم مي تواند با غذا مصرف شود.
- دارو بايد به طور كامل بلعيده شود. از شكستن و جويدن آن خودداري كنيد. در صورت شكسته شدن قرص آن را دور بياندازيد. تماس قرص شكسته شده با سطوح مخاطي چشم، دهان، بيني و همچنين پوست مي تواند خطرناك باشد. در صورت ايجاد اين تماس، پوست خود را با آب و صابون بشوييد و دهان، بيني و چشمتان را با آب شستشو دهيد.

◄ مهمترین اطلاعاتی که باید طي درمان با سيتوگان® بدانيد چیست:
- مصرف دارو در بارداري مي تواند به جنين آسيب برساند. قبل از شروع مصرف دارو حتما تست بارداري انجام دهيد تا از عدم بارداري شما اطمينان حاصل شود. توجه كنيد كه داروهاي ضد بارداري خوراكي (مانند قرص ال دي) زمانيكه كه تحت درمان با سيتوگان® هستيد، به خوبي عمل نمي كنند. بنابراين براي جلوگيري از بارداري حتما بايد از روش دوگانه و يا جايگزين استفاده شود. از 4 هفته قبل از شروع دارو، حين مصرف دارو و 6 هفته پس از اتمام مصرف دارو، از دو روش براي جلوگيري از بارداري استفاده كنيد. اگر در حين مصرف دارو باردار شده ايد، فوراً پزشك معالج خود را مطلع سازيد.
- در صورتیکه غیر از مشکل فعلی به بيماري پر فشاري خون، مشكلات مغز استخوان، خونريزي و يا زخم هاي گوارشي و يا بيماري هاي ژنتيكي نادر دچار هستید، حتماً پزشک معالج خود را در جريان بگذاريد.
- در حين مصرف سيتوگان®، ممكن است بدن شما مستعد آلودگي با عوامل عفونت زا شود. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلو درد، رنگ پريدگي، ضعف و خستگي غير طبيعي)، فوراً پزشك معالج خود را مطلع سازيد.
- پزشك معالجتان نياز به پايش منظم فاكتورهاي خوني شما از طريق انجام آزمايش خون دارد. زمان هاي مقرر شده ويزيت توسط پزشكتان را جدي بگيريد.
- حتما در هنگام خروج از منزل و مواجهه با نور آفتاب، از كرم ضد آفتاب (با 30=SPF يا بيشتر) استفاده كنيد. حتي ممكن است نياز به استفاده از كلاه و يا پوشاندن صورت با لباس هم باشد.
- اين دارو تعداد بعضي از سلول هاي خوني را كاهش مي دهد. بنابراين، شما ممكن است مستعد عفونت و يا خونريزي باشيد. براي كاهش بروز اين مشكلات، از كساني كه بيمار و يا مبتلا به عفونت هستند دوري كنيد. سعي كنيد دستهايتان را بيشتر بشوييد. از ورزش هاي سنگين و موقعيت هايي كه ممكن است شما را دچار كبودي، بريدگي و آسيب كند دوري كنيد. در هنگام استفاده از اجسام تيز، بسيار دقت كنيد.
- ترشح دارو در شیر و میزان آن شناخته شده نیست، مصرف دارو در شیردهی بايد طبق نظر پزشک معالج صورت گيرد.

◄ چه داروهایی بر روي اثرات سيتوگان® تأثیر مي گذارد؟
*** در صورت مصرف داروهای دیگر از جمله داروهایی که بدون نسخه از داروخانه تهیه می شوند (اعم از ویتامین ها، داروهای گیاهی و سایر داروها) حتما پزشک معالجتان را در جريان بگذاريد. هیچ داروی جدیدی مصرف نکنید مگر اینکه به داروساز يا پزشک خود اطلاع داده باشید.
- در صورت مصرف داروهاي آسيكلووير، آزاتيوپرين، ريفامپين، والاسيكلووير و هر دارويي كه به عنوان آنتي بيوتيك تجويز مي شود (مانند كوآموكسي كلاو، سيپروفلوكساسين، اريترومايسين، مترونيدازول، كوتريموكسازول) و يا داروهايي كه در درمان كلسترول بالا تجويز مي شود (مانند كلستيرامين) و هر داروي ديگري كه نام آن در اين ليست ذكر نشده است، حتما پزشك معالجتان را مطلع سازيد. زيرا اين داروها مي توانند موجب تغيير در اثرات درماني سيتوگان® شوند.
- همچنين آنتاسيدهاي حاوي منيزيم و آلومينيوم را همزمان با سيتوگان® مصرف نكنيد. حتما اين داروها بايد 1 ساعت قبل و يا 2 ساعت بعد از مصرف قرص سيتوگان مصرف شوند. 
- در مواردی که نیاز به واکسیناسیون دارید حتما ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. واكسن ها ممكن است زمانيكه تحت درمان با سيتوگان® هستيد به خوبي عمل نكنند و يا ايجاد بيماري كنند.

◄عوارض جانبی احتمالی این دارو چیست؟
هر دارويي به موازات اثرات درماني داراي عوارض جانبي نيز مي باشد. اما در خيلي از بيماران مصرف كننده اين عوارض يا بروز نمي كند و يا با شدت خفيف بروز مي كند.
 در صورت مشاهده عوارض شديد دارو كه در زير ذكر مي شود، فورا به پزشك مراجعه شود:
- واكنش هاي شديد افزايش حساسيت (مانند کهیر، خارش، تنگی نفس، تورم در صورت، لب ها، زبان و گلو) 
- علائم عفونت ( مانند تب، لرز، گلودرد، سرفه)
- علائم عفونت ادراري (مانند درد ناحیه بالا و زیر شكم، تكرر ادرار شدید، سوزش و درد هنگام دفع و وجود خون در ادرار) 
- كاهش وزن غير طبيعي، كبودي و يا خونريزي غير طبيعي، رنگ پريدگي، خون بالا آوردن، تاري ديد، سردرد شديد، تعريق شبانه، وجود خون در ادرار و مدفوع، مدفوع سياه يا قيري رنگ، تغيير در ميزان ادرار، درد قفسه سینه، احساس ضعف و خستگي دائم

همچنين در صورتيكه علائم زير، شدید و یا طولانی شود حتماً پزشک خود را در جریان بگذارید: اضطراب، يبوست، سرفه، اسهال، گيجي، درد پشت، سردرد، بي اشتهايي، درد معده، احساس خستگي، ضعف، تهوع، لرزش، اختلال در خواب و استفراغ
  ليست ذكرشده شامل همه عوارض سيتوگان نمي باشد. در صورت بروز علائم ناخوشایند دیگر که احتمال می دهید ناشی از مصرف دارو باشد، داروساز يا پزشک خود را مطلع سازید.

◄ در صورت فراموش کردن یک دوز دارو باید چه اقدامی صورت گیرد؟
به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را مصرف کنید. اما اگر تقریباً زمان دوز بعدی فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کنید و طبق برنامه منظم خود عمل کنید. از اضافه کردن یا دو برابر کردن مقدار دارو برای جبران نوبت فراموش شده بپرهیزید.

◄ در صورت مصرف بیش از حد سيتوگان®، چه اقداماتی باید انجام دهيد؟
سريعاً به پزشک و یا مرکز درمانی مراجعه کنید. تهوع، استفراغ، اسهال، خونريزي غيرمعمول و يا كبودي و نشانه هاي عفونت مي تواند از علائم مصرف بیش از حد این دارو باشد.

◄ شرايط نگهداري سيتوگان® بايد چگونه باشد؟
قرص سيتوگان® بايد داخل يك ظرف دربسته، در دماي اتاق، دور از گرما، رطوبت و نور مستقيم نگهداري شود.

◄ چگونه مي توانيد اطلاعات بیشتری درباره داروي سيتوگان® به دست آوريد؟
از پزشك متخصص و يا دکتر داروساز خود بخواهید اطلاعات مورد نظر را در اختیارتان قرار دهد و یا با شماره تلفن 22131057 که خط ویژه پاسخ به سوالات مصرف کنندگان داروهای شرکت داروسازی اسوه می باشد، تماس حاصل نمایید. همچنين شما مي توانيد با مراجعه به صفحه "سؤالات متداول" در همين وب سايت، سؤالات خود را مطرح نماييد.

◄ بسته بندی داروي سيتوگان® شركت داروسازي اسوه
قرص هاي 500 ميلي گرمي در بسته هاي 50 عددي

منابع:
1. Micromedex 2010
2. UpToDate 2011

 

برای دیدن راهنمای کامل کلیک کنید: راهنمای مصرف داروی سيتوگان®

نظرات کاربران
دیدگاه