كلسيم - د

CAL-D-KAL

كلسیم از دستگاه گوارش از طریق انتشار پاسیو و انتقال فعال جذب می شود. ویتامین- د برای جذب كلسیم لازم است و باعث افزایش ...

دسته دارویی:
مكمل غذایی

فارماكوكینتیك:
كلسیم از دستگاه گوارش از طریق انتشار پاسیو و انتقال فعال جذب می شود. ویتامین- د برای جذب كلسیم لازم است و باعث افزایش جذب كلسیم می شود. دفع كلسیم عمدتاً از راه مدفوع صورت می گیرد و مقدار كمی از آن دفع كلیوی دارد. دفع ادراری كلسیم در فرد سالم با رژیم غذایی معمولی به حداكثر 250-300 میلی گرم در روز می رسد. همچنین ترشح ادراری با افزایش سن، در مراحل اولیه نارسایی كلیوی و در دوران بارداری كاهش می یابد. ویتامین – د نیز به خوبی از روده كوچك جذب می شود. ویتامین- د عمدتا در صفرا ترشح می شود و درصد كمی از آن از طریق ادرار دفع می شود.

مكانیسم اثر:
كلسیم، از مهمترین مواد معدنی در تشكیل استخوان و همچنین از مهمترین مواد معدنی در عملكرد سلولی است. تقریباً 98% از كل kg2-1 كلسیم بدن در استخوان ها، كه مخزن اصلی این ماده معدنی است، یافت می شود. استخوان، اسكلت اصلی بدن را تشكیل می دهد و فضای لازم جهت خونسازی را فراهم می سازد. كلسیم برای عملكرد طبیعی سیستم عصبی، ماهیچه ای و قلبی، نفوذپذیری سلولی و انعقاد خون الزامی است. همچنین نقش كوفاكتور آنزیمی را دارد و بر روی  فعالیت ترشحی غدد درون ریز و برون ریز تاثیر می گذارد.
ویتامین د، یك ویتامین محلول در چربی است، مهمترین نقش آن کمک به جذب روده ای کلسیم، جلوگیری از دفع ادراری آن و افزایش سرعت رسوب و جذب كلسیم در استخوان می باشد.  درغیاب این ویتامین جذب کلسیم به درستی انجام نمی گیرد.

موارد مصرف:
به عنوان مكمل غذایی هنگامی كه دریافتی كلسیم كافی نباشد، مصرف می شود. شرایطی كه ممكن است با كمبود كلسیم همراه باشد شامل: كمبود ویتامین د، حاملگی و شیردهی، آكلریدیا، اسهال مزمن، هایپو پاراتیروییدیسم، استیاتوره، یایسگی، نارسایی كلیوی، پانكراتیت، هایپرفسفاتمی و آلكالوز. بعضی مدرها و داروهای ضد صرع، كاهش كلسیم خون را تسهیل می كند.
كلسیم خوراكی در پوكی استخوان، استیومالاسی و ریكتز استفاده می شود. مصرف روزانه كلسیم می تواند در كاهش علایم سندروم پیش از قاعدگی (PMS) كمك كننده باشد.

مقدارو نحوه تجویز:
مقدار مصرف، بسته به نیاز هر فرد مطابق دستور پزشك و یا داروساز مربوطه تعیین می شود. در جدول زیر جدیدترین میزان توصیه شده مصرف روزانه كلسیم و ویتامین- د بیان شده است:

موارد منع مصرف:
هایپركلسمی، فیبریلاسیون بطنی، هایپوفسفاتمی، مسمومیت با ویتامین د

موارد احتیاط:
سابقه سنگ های كلیوی

 

مصرف در بارداری و شیردهی:
میزان مورد نیاز كلسیم در دوران بارداری و شیردهی 1300-1000 میلی گرم می باشد.

 

عوارض جانبی:
ممكن است باعث عوارضی چون نفخ، یبوست و ناراحتی معده شود.

 

بسته بندی: قرص جوشان كلسیم- د در بسته بندی 10 عددی


 

نظرات کاربران
دیدگاه