تاریخچه شركت

شركت داروسازی اسوه (سهامی عام) با قدمتی بیش از 50 سال در سال 1345 با نام شركت «ایران مرك» به صورت سهامی خاص تأسیس و از سال 1348 مورد بهره برداری قرار گرفت.

این شركت در زمینی به مساحت 18 هزار متر مربع و زیربنای 10 هزار و 580 متر مربع احداث شده است و شامل دپارتمانهای تولید، آزمایشگاه های كنترل كیفیت، تحقیقات، فنی مهندسی، انبارها و اداری می باشد.

 

این شركت در اسفند ماه سال 1360 به شركت داروسازی "اسوه" تغییر نام داد و در سال 1370 به " سهامی عام " تبدیل شد و از اسفند ماه سال 1372 نیز در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

 

مهمترین هدف شركت داروسازی اسوه براساس اساسنامه آن، تولید و عرضه داروی با كیفیت مورد قبول و قابل رقابت در بازار دارویی و افزایش رضایتمندی مصرف كنندگان و بیماران می باشد. ضمن آن كه به موازات تلاش در راستای حفظ سهم بازار، با تولید محصولات مورد نیاز جامعه بتواند حضور خویش در بازار داخلی و خارجی را پررنگ تر نموده و با دستیابی به سودآوری مناسب به اهداف نوآورانه شركت جامه عمل بپوشاند.

 

بالا بردن كیفیت محصولات تولید شده و برخورداری از دانش روز داروسازی در راستای ایجاد زمینه مناسب و مطلوب برای ادامه حیات و بقای طولانی مدت از دیگر اهداف این شركت داروسازی است.

 

شركت داروسازی «اسوه » یكی از شركت های معتبر و پیشرو در صنعت داروسازی كشور است كه با دارا بودن خطوط انحصاری در تولید بسیاری از اشكال دارویی، ضمن اینكه جایگاه ویژه ای در تأمین داروهای مورد نیاز جامعه دارد، تلاش می كند تا حقوق تمامی سهامداران شركت به بهترین نحو ممكن حفظ گردد و امانتداری امین برای ایشان باشد.

 

شركت داروسازی اسوه دارای خطوط تولید قرص های ساده و روكش دار، قرص های جوشان، آمپول و فرآورده های استریل،  سرنگ های از پیش پر شده (PFS) و هم چنین خط ویژه تولید داروهای ضد سرطان می باشد.

 

این شركت با قابلیت تولید انواع قرص های ساده و روكش دار و به طور خاص، تولید انواع قرص های جوشان، هم اكنون كامل ترین خط تولید مكمل‌های رژیمی - غذایی را به صورت قرص روكشدار، قرص جوشان در اختیار دارد.

 

مكمل روی به همراه ویتامین E و ویتامین ث با عنوان «زینك جوشان»، قرص های 500 میلی گرمی جوشان ویتامین ث با اسانس و رنگ پرتقال، مولتی ویتامین دوران بارداری و شیردهی با نام دی ویتامین پریناتال، قرص مولتی ویتامین روزانه با نام دی ویتامین پلاس، قرص های مولتی ویتامین بیماران دیالیزی با نام تجاری نفروویت و ... از جمله مكمل های غذایی دارویی شركت داروسازی اسوه هستند كه قابلیت رقابت با انواع ویتامین های خارجی را دارند.

 

در زمینه تولید محصولات جامد دارویی به تازگی با همكاری یك شركت ایرانی- انگلیسی، خط تولید قرص های ویژه كه شرایط خاص و كنترل شده ای بر تولید آن ها حاكم است، طراحی و اجرا شده است و محصولات این خط تولید كه قابلیت بسیار بالایی برای صادرات به كشورهای دیگر را دارند، مطابق با استانداردهای روز دنیا، آماده عرضه به بازار داخلی و خارجی هستند در این سایت داروهای ضد سرطان تولید می گردند.

 

در بخش تولید آمپول، انواع آمپول های تزریقی آبی و روغنی با بالاترین استانداردهای جهانی تولید می شود، به طوری كه بسیاری از آمپول های تزریقی روغنی به طور انحصاری در كشور توسط این شركت تولید می‌شود.

 

در كنار خط تولید انواع آمپول های آبی و روغنی، شركت داروسازی اسوه اولین شركت ایرانی است كه موفق به دریافت مجوز تولید محصولات بیولوژیك در سرنگ های آماده تزریق (PFS) از وزارت بهداشت شده است و به عنوان شركت پیشرو در تولید محصولات دارویی با تكنولوژی بالا در خصوص سرنگ های از پیش پر شده (PreFilled Syringes) مشهور می باشد.

 

محققان شركت داروسازی اسوه طی سالیان اخیر توانسته اند با تولید و عرضه محصولات جدید كه از نظر درمانی جایگاه ارزشمندی را دارا می باشند، نظیر داروهای ضدسرطان، داروهای بیماران خاص (تالاسمی، تیروزینمیا) داروهای قلبی-عروقی، داروهای ضد ام اس و ... موقعیت ویژه و درخوری را برای این شركت در میان جامعه پزشكی ایجاد نمایند.

 

تولید محصولاتی نظیر اسویكس® (كلوپیدوگرل)، اسورال® (دفراسیروكس)، گلوتازون® (پیوگلیتازون)، ازتیكول® (ازتیمایب)، میگرستاپ® (سوماتریپتان)، انوكساپارین، اسوه پویتین® (اریتروپویتین)، نیتیزینون، اورسوكولاسید® (اورسوداكسی كولیك اسید)، مبورین، ایماتینیب، اسلودا® (كپسیتابین)، تموزاید® (تموزولامید)، اگزمستان® (آرومستان)، ارلووا® (ارلوتینیب)، فینگولید® (فینگولیمود) و اسویمر® (گلاتیرامراستات) كه برخی از آن ها برای اولین بار در ایران تولید می شوند، تصویری از خلاقیت و نوآوری را در ذهن جامعه پزشكی ایجاد كرده است.

 

یكی از بزرگترین افتخارات این شركت، تولید داروی دفراسیروكس با نام اختصاصی اسورال® (Osveral) است كه با دستیابی به این موفقیت، شركت داروسازی اسوه نام خود را به عنوان اولین تولیدكننده ژنریك این محصول در جهان ثبت نمود. 

 

داروی خوراكی دفراسیروكس جدیدترین دارو برای تسهیل دفع آهن در بیماران تالاسمی است كه به شكل خوراكی و یك بار در روز مصرف می‌گردد و جایگزین داروی تزریقی دفروكسامین است.

 

مراحل ثبت این دارو در كشورهای پاكستان و سوریه پایان یافته است و بیماران این كشورها نیز از جمله مصرف كنندگان این دارو خواهند بود.
داروسازان، كارشناسان و كاركنان شركت داروسازی اسوه با تأكید بر اسوه گی در نوآوری و پیشرفت، برای ارتقای نظام سلامت كشور می كوشند و بر این كوشش صادقانه خود می بالند.